A nyílt hozzáférés különböző módon biztosítható az adott tartalomra. A publikációs modellt jellemzően a tudományos folyóirat, vagy annak kiadója határozza meg. Egyes esetekben a nyílt hozzáférés alternatív módokon is megvalósítható.
A tudományos közlemény publikálása közvetlenül nyílt hozzáférésű módon, a folyóirat-kiadó által. A cikk a közzétételtől számítva azonnal hozzáférhető a folyóirat weboldalán.
Az ilyen folyóiratokban jellemzően közlési díjat (APC = Article Processing Charge) kell fizetnie a szerzőknek.
A cikk megjelenése után a végleges verziót fel lehet (és általában fel is kell) tölteni egy intézményi repozitóriumba, vagy tudományág-specifikus repozitóriumba. Fontos, hogy az arany út nem várja el, hogy a szerzői jogot a szerző átruházza a folyóirat-kiadóra, a nyílt hozzáférés mellett a szerzői jogokat a szerzők megtartják.
Előfizetéses folyóiratok, amelyek választható opcióként kínálják a szerzők számára a közleményük nyílt hozzáférésűként történő megjelentetését. Ennek értelmében a folyóiratnak kétféle forrásból van bevétele: az olvasóktól előfizetési díjakon keresztül, a szerzőktől pedig open access költségeken (közlési díj, APC) keresztül. Gyakran Gold Open Access Optionként jelenik meg ezeknél a folyóiratoknál a nyílt hozzáférés lehetősége. Fontos, hogy egyes kutatásfinanszírozók bojkottálják ezt a publikációs modellt. Mindig tájékozódjunk a folyóirat pontos publikációs modelljéről, valamint arról, hogy a feltételeknek megfelel-e a folyóirat.
Az open access zöld útjának alkalmazásával a cikk egy verzióját feltöltjük egy hosszútávú megőrzést szolgáló platformra, más néven elhelyezzük egy repozitóriumban. Erre akkor is lehetőségünk van, ha egy hagyományos, előfizetéses modell alapján működő folyóiratban jelent meg a közlemény. A szerző archiválja (depozitálja) a végleges, publikált változatot (VoR – Version of Record), vagy az elfogadott, lektorált verziót (Author Accepted Manuscript – AAM) egy intézményi repozitóriumban, vagy egy diszciplinárisban, vagy egy multidiszciplinárisban.
A zöld út alkalmazásával tulajdonképpen nem open access jelenik meg a publikáció, csak nyíltan elérhetővé tesszük egy, az eredeti kiadótól független platform segítségével.
Jellemzően nem azonnal, a megjelenéstől számítva férünk hozzá az ilyen módon nyílt hozzáférésűvé tett tartalmakhoz. Általában meg kell várnunk, míg egy előre meghatározott embargó-periódus lejár, azelőtt, hogy a repozitóriumban valóban hozzáférjünk az elhelyezett anyaghoz. Az embargó-periódust a kiadó határozza meg, különböző eszközök segítségével ellenőrizhetők a „folyóirat-policyk”.
A gyémánt, vagyis a diamond open access a nyílt hozzáférés azon módjára utal, amikor a folyóirat sem a szerzőtől, sem pedig az olvasótól nem szed be díjakat. Gyakran platina open accessnek is nevezik. A publikálás ezekben a folyóiratokban teljesen ingyenes és minden megjelentetett tartalom nyílt hozzáférésű.
Ez általában non-profit szervezetek, nem kereskedelmi szervezetek, egyesületek, vagy más hálózatok által használt modell.
Az alábbi, ingyenesen felhasználható ábra megmutatja, milyen publikációs modelleket különböztetünk meg a nyílt hozzáférés szempontjait figyelembe véve.
