Dinamikusan bővül az OpenAPC jelentése
2020.06.23.Az OpenAPC projekt egy olyan kezdeményezés, amely különböző egyetemek és kutatóintézetek open access publikálással kapcsolatos kiadásait gyűjti össze és azokat egy úgynevezett treemapen modellezi.
Egy intézmény által lejelentett adattábla alapján az OpenAPC csapata egy az alábbihoz hasonló vizualizációt készít.
A 2014 óta működő OpenAPC a Bielefeld University Library falain belül működik, része az INTACT projektnek és a kezdeményezést a DINI Working Group Electronic Publishing is támogatja.
A projekt keretein belül nyilvánosságra hozott adatok látványosan, átlátható módon demonstrálják az egyes intézmények által open access publikálásra fordított összegeket.
A jelentésből kiderül, az intézmény kutatói mely kiadók kiadványait részesítik előnyben, a hibrid vagy a gold open access publikálás-e a népszerűbb, sőt még arra is fény derül, az intézmény mekkora növekedést ért el az open access publikálásban az előző évekhez képest.
Hogyan csatlakozhat a projekthez?
Az OpenAPC csapata meghatározott instrukciókkal látja el az intézményeket, amelyek szeretnék nyilvánosságra hozni open access publikálással kapcsolatos kiadásaikat a felületen. Fontos, hogy a kiadásokról folyóiratcikkek szerinti bontásban kell beszámolni, könyvfejezetek adatait az OpenAPC egyelőre nem gyűjti, azonban teljes könyvek megjelenésére nagyon is kiváncsiak.
Tulajdonképpen nem kell mást tenni, csak ki kell tölteni az OpenAPC GitHubján elérhető táblázatot a megfelelő adatokkal (intézmény neve, publikálás éve, APC euróban, DOI, OA modell), majd ezt elküldeni az általuk megadott e-mail címre.
Az intézmények jelentéseit különböző külső források segítségével teszik teljessé. Adatokat gyűjtenek többek között a Crossrefből, a Europe Pubmed Centralból, továbbá a vizualizációkat az ISSN Organization, a Web of Science és a DOAJ adataira alapozzák.
A részletekért kattintson az alábbi linkekre:
Az átláthatóság fontossága
A kiadók közlési díjainak átláthatósága egyre nagyobb szerepet kap a tudományban, főleg a tudományos kultúraváltást szorgalmazó kezdeményezések hatására. A kiadások nyílt kommunikálása hozzájárul a tudományos publikálás teljes nyílt hozzáférésűvé válásához, az OpenAPC projekt tehát nagyban hozzájárul az átmeneti időszak megkönnyítéséhez, annak gyorsabb befejeződéséhez.
A projekt keretein belül összegyűlt adatok segítségével könnyen monitorozható az open access publikálás változása, a kiadók árképzésének átalakulása az átmeneti időszakban.
Előfordul, hogy az intézményeknek lehetőségük van tárgyalni a kiadókkal az APC általános mértékéről, a tárgyalásokban pedig hasznos ütőkártya lehet a más intézmények által fizetett összegek ismerete.
Vélemény, hozzászólás?