A nemrég létrejött EOSC Skills and Training Working Group tagjai Brüsszelben gyűltek össze február 26-án, hogy megvitassák a 2020-as évre vonatkozó stratégiát és munkatervet készítsenek az európai és nemzeti tevékenységek összekapcsolására.
A megbeszélést Iryna Kuchma (EOSC Skills & Training WG Rapporteur), Natalia Manola (OpenAIRE) és Vinciane Gaillard (EUA) vezette, a meetingen pedig számos szakértő vett részt. A munkacsoport legsürgetőbb feladata jelenleg a kompetenciák és képességek fejlesztésére irányul, ami nem csupán nemzeti, de intézményi szinten is fontos.
Általános célok
FAIR4S (FAIR Stewardship Skills for Science and Scholarship /FAIR Készséggondozás a Tudományért)
Példaértékű készségek és szerepek kidolgozása, melyek különböző keretrendszerek között segíthet navigálni. Erről Angus Whyte beszélt a Digital Curation Centre-től.
Az implementációhoz gyakorlati tapasztalatok szükségesek, továbbá nagy hangsúlyt kell fordítani a széleskörű koordinációra. Ebben nagy szerepet játszik majd az OECD Global Science Forum Expert Group on Digital Skills for Data-Intensive Science.
A folyamat során a kutatóknak kellene a középpontban állniuk, a FAIR skillek mellett pedig soft-skillek elsajátítására is szükség lesz. A cél az EOSC portál felhasználóbarátabbá tétele, a kutatók számára az egyszerű használhatóság magas szintű biztosítása.
Kutatási Infrastruktúra kérdése
Celia von Gelder a DTL (Holland Élettudományi Oktatóközpont) képviselője a célokat a kutatási infrastruktúra fényében prezentálta. A digitális készségeket érintő hiányosságok leküzdésére az ELIXIR Training Platform használatát javasolta. Ennek kapcsán felhívta a figyelmet a Train the Trainers programok fontosságára, melynek segítségével a trénerek is a megfelelő szakmai szintre kerülhetnek. Ezzel kéz a kézben jár együtt a nyílt és újrafelhasználható anyagok biztosítása, valamint az élettudományok területén a data stewardok képzése.
A kutatási infrastruktúra fejlesztésében és az adatkezelésben hasznos eszköz lehet a Data Stewardship Wizard, egy internetes alkalmazás, amely lehetőséget ad a kutatóknak adatkezelési terv készítésére. Európa adatkezelési kapacitásának megerősítése érdekében februárban indult el az ELIXIR-CONVERGE projekt, amely átfogó tréning programokkal szolgál majd Európa kutatói számára.
Főbb fókuszterületek
A brüsszeli találkozó résztvevői break-out group keretein belül vitatták meg a skillek, kompetenciák, nemzeti digitális készségekre vonatkozó irányelvek és stratégiák kérdését. A három break-out group a jövőben munkacsoportként folytatja a feladatait.
A skillek elsajátításához elengedhetetlen egy közös szakmai szótár kidolgozása és használata, hiszen a célcsoport rendkívül szerteágazó háttérrel rendelkezik, tehát az EOSC eszközöktől és folyamatoktól is más-más elvárásaik vannak. A készségek feltérképezéséhez SWOT analízist alkalmaznak majd.
A kompetenciaközpontokhoz a szervezeti modellek feltérképezése szükséges európai, tematikus és nemzeti szinteken. A feltérképezés során fény derül azokra a módszerekre, amik működőképesek és azokra is, amelyek hiányosságokkal rendelkeznek.
Az EOSC nemzeti digitális skillek és stratégiák kapcsán készülő jelentés tartalmazni fogja a nemzeti szinteken javasolt tevékenységeket.
A munkacsoport továbbá felülvizsgálja az EOSC tréninganyagok katalógusát, egységesített EOSC MVP (metaadatok, formátumok, API-k, kuráció, tanusítványok és megőrzés) keretein belül.
A fókuszterületek természetesen mind a Strategic Research and Innovation Agenda (SRIA) részét képezik. A munkacsoport célja a kultúraváltás, a végzett hallgatók alapvető készségeinek biztosítása.
Vélemény, hozzászólás?