Két éves fáradhatatlan munka után látott napvilágot a projekt.
2020 júniusában az RDA közzétette ajánlásait az RDA FAIR Data Maturity Modellel kapcsolatban, kiegészítve számos mutatószámmal és értékelési szinttel a FAIR kutatási adatkezelés implementálásában.
A dokumentum tulajdonképpen a kutatási adatkezelés "FAIR-ségének" vizsgálatára egy mutatószámokból, prioritásokból és előrehaladási szintekből álló kritériumrendszert kíván bevezetni, melyek segítségével az értékelés szemléletei összehasonlíthatóak lesznek.
Az értékelési modell egyik hasznos tulajdonsága, hogy tematikusan testre szabható, tehát a tudományos közösségek saját igényeik szerint alkalmazhatják.
Kiknek ajánlott a használata és mikor?
A modell alkalmas lehet arra is, hogy a kutatási adatkezelési terv készítése során még azelőtt, hogy bármilyen adatot vagy metaadatot létrehoztunk volna, meghatározzuk az adatforrások "FAIR-ségének" várható szintjét. Szintén használható az adatforrások tesztelésének fázisában, annak meghatározására, hogy az adatok milyen mértékű "FAIR-séget" értek el. (Mennyire megtalálhatók, hozzáférhetők, interoperábilisak és reprodukálhatók.)
Az adatok előállítói, pl. kutatók, vagy adatkiadással foglalkozó szakemberek használhatják a modellt arra, hogy meghatározzák adatkezelési gyakorlatuk miképp érhetné el a FAIR irányelvek magasabb szintjét. Kutatásfinanszírozók és projekt menedzserek pedig hasznosnak találhatják az RDA FAIR Data Maturity modell kritériumrendszerét olyan esetekben, amikor a céljuk annak vizsgálata, hogy az adatforrások megfelelnek-e az előre meghatározott FAIR adatkezelési elvárásoknak.
A kritériumrendszerrel az értékelési megközelítések koherenssé és interoperábilissá tétele a cél, a már létező vagy újonnan megjelenő FAIR értékelési rendszerekben. Rendkívül nagy hangsúlyt helyeztek a kritériumrendszer megalkotása során arra, hogy az eredmények jelentőségteljes módon kompatibilisek és kombinálhatók legyenek egymással.
Az RDA ajánlásának közzététele után az RDA FAIR Data Maturity Model munkacsoport a modell gondozására és fejlesztésére fókuszál. Feladataik közé tartozik a Maturity Model promotálása és fejlesztése is, továbbá a FAIR értékelési gyakorlatok közötti kapcsolatok feltérképezése, a modell bevezetésével kapcsolatos visszajelzések gyűjtése, valamint a modell integrálása az adatkezelési tervekbe.
Vélemény, hozzászólás?