Október 8-9-én FAIR kompetenciák a felsőoktatásban címmel került megrendezésre az Amszterdami Egyetem által szervezett online workshop.
Az eseményt Lennart Stoy, a European University Association project managere nyitotta meg, majd ismertette a projekt hátterét, illetve összefoglalta annak legfontosabb célkitűzéseit. A FAIRsFAIR projekt kulcsfontosságú eredménye a FAIR adatokhoz tartozó kompetencia keretrendszer kidolgozása, amely támogatja a FAIR alapelveinek és gyakorlatának implementációját a felsőoktatási intézményekben. Annak érdekében, hogy azonosítani tudják a problémás területeket, készítettek egy felmérést. A kérdőív 4 alapvető kérdéskört érint:
- A FAIR és a RDM (Research Data Management) része az egyetemi tantervnek?
- Milyen fázisban vannak a FAIR és a RDM-ről alkotott szabályozások elkészültsége az egyetemeken?
- Hogyan látják az Európai Nyílt Tudományos Együttműködést (EOSC) az egyetemek?
- Milyen támogatást nyújtanak az egyetemek a FAIR és a RDM tekintetében?
Az első nap során elhangzott 5 előadás különböző aspektusokból közelítette meg a FAIR adatkezelés témakörét. Lorna Wildgaard, a Koppenhágai Egyetemi Könyvtár - Data Steward képzés felelőse bemutatta a tantervét annak az egyéves Data Steward mesterképzésnek, amely 2021 márciusától indul az egyetemükön. Az előadások során gyakran felmerült annak szükségessége, hogy tisztázva legyen a Data Steward feladatköre.
A résztvevők megegyeztek abban, hogy Data Stewardnak lenni nem azt jelenti, hogy minden adatkezeléshez kapcsolódó területhez értenie kell. A Data Steward legyen egy bizonyos terület szakértője, ugyanakkor képes legyen tájékoztatást adni, hogy más területre vonatkozó kérdésekben kihez lehet fordulni. Az előadások során felvetődött az a kérdés is, hogy az egyetemek milyen pozíciót tudnak kínálni egy Data Steward számára, valamint milyen előrelépési lehetőség biztosított a szakmában.
Érdemes fontolóra venni a következő két kérdés közötti különbséget:
- Mit kell tudnod az adatkezelésről a saját kutatási adataidat illetően? (a kutatókat érinti)
- Mit kell tudnod az adatkezelésről, azért, hogy segíteni tudj másoknak a kutatási adataik elhelyezéséről? (azokat érinti, akik a Data Steward különböző feladatait szeretnék részleteiben megismerni)
A második nap során az előadásokon kívül lehetőség nyílt egy rövid eszmecserére, tapasztalatok megosztására a FAIR adatkezelést illetően.
A különböző háttérrel rendelkező résztvevők megosztották egymással a jó gyakorlatokat és a hasznos tapasztalataikat, egymást képezve ezzel a FAIR elvek alkalmazásában.
Vélemény, hozzászólás?