2022. április 28-án, csütörtökön 10 órától rendezte meg a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség a IV. Magyar Nyílt Tudományos Fórumot. A két szervezet kollaborál azzal a céllal, hogy elmélyítse a nyílt tudományos gyakorlatokat, az ún. FAIR1 kutatási adatkezelés előnyeit, módszertanát és a nyílt és együttműködő kutatás metódusainak fontosságát a magyar kutatókban.
A csütörtöki alkalommal az Open Science aktualitásait vitathatták meg a résztvevők, diszciplínaspecifikus megközelítésből. A IV. online fórum különlegessége az volt, hogy a kutatói közösség aktív tagjai osztották meg a tapasztalataikat a mindennapi munkájukról abban a tekintetben, hogy miképp illesztik a tevékenységüket a XXI. századi tudományos kommunikáció elvárásaihoz, amelyek egyre inkább a nyílt gyakorlatokat szorgalmazzák. Tekintve, hogy a nemzeti és nemzetközi kutatásfinanszírozók az elmúlt években központi kérdésként kezelik a kutatási adatkezelést és az arra vonatkozó FAIR elvárásokat, a rendezvény meghívott vendégei ezzel kapcsolatban is megosztották a tapasztalataikat előadásaikban.
A rendezvényt Fazekas-Paragh Judit (DEENK, oktatás és kutatástámogatási osztályvezető) gondolatindító megnyitójával kezdődött, amelyben elmondta, hogy a DEENK milyen aktív szerepet vállal a nemzeti open science diszkurzusokban majd rávilágított arra milyen fontos, a gyakorlatban látni miként is alakulnak át diszciplinárisan a kutatási workflowk a digitális vívmányoknak köszönhetően.

A IV. Magyar Nyílt Tudományos Fórumon a társadalomtudományok kutatóit Dr. Gárdos Judit tudományszociológus képviselte, aki a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének tudományos munkatársa, a TK Kutatási Dokumentációs Központ vezetője. Előadásában kiemelte a transzparencia és a nyitottság közötti rejtett különbségeket a tudományban, beszélt arról, hogy a társadalomtudományok terén milyen módon kapcsolódhatunk be a nyílt társadalomtudomány világába, valamint a területén fontosnak minősülő infrastrukturális hálózatokról.

Ezt követően Mohácsi János, a KIFÜ Nemzetközi K+F vezetője beszélt a korábbi fórumok tapasztalatairól, valamint kiemelte az NKFIH tavaly októberében nyilvánosságra hozott Nyílt Tudományos Állásfoglalását, és arra biztatta a résztvevőket, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez. Előadásában központi helyet foglalt el az Európai Nyílt Tudományos Együttműködés (EOSC) tevékenysége is.

Az élettudományokban alkalmazott nyílt tudományos gyakorlatokat a Debreceni Egyetem kutatója, biológus és egyetemi tanára, Prof. Dr. Bay Péter mutatta be. Előadásában elmondta, hogy a kutatási adatok publikálásának kérdése a tudományterületen már csaknem 10 éve terítéken van, figyelve azok újra felhasználhatóságára és ellenőrizhetőségére. Az élettudományokban nagy kihívást jelent a kutatóknak, hogy a terület rendkívül adatintenzív, számtalan különböző típusú adattal dolgoznak, melyek esetében más és más az eljárás a feldolgozásukat és a megjelentetésüket tekintve is.
A rendezvényen több mint 70 kutatónak, infrastruktúra fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, kutatástámogatónak és egyetemi könyvtárosoknak stb. nyílt alkalma valódi tudós-tapasztalatok alapján közelebb kerülni az open science gyakorlataihoz, kihívásaihoz és lehetőségeihez, két rendkívül eltérő megközelítésből.
A szervezőkről:
A DEENK már a kezdetektől (2000-es évek eleje) aktív szerepet tölt be az Open Science diskurzusokban OpenAIRE NOAD2-ként és HUNOR3 munkacsoport koordinátorként. A nyílt publikálás szakmai támogatásán túl az elmúlt években a DEENK tevékenysége kiegészült a kutatási infrastruktúrák fejlesztésében történő támogató szereppel, melyhez szorosan hozzákapcsolódik a kutatási adatkezelés jó gyakorlatainak disszeminációja is. A NI4OS-Europe pályázaton belül a KIFÜ-vel közösen azon dolgozik, hogy elmélyítse a nyílt tudományos infrastruktúrák használatát Magyarországon, szigorúan figyelembe véve a kutatók preferenciáit.
Vélemény, hozzászólás?