Útmutatók kutatóknak: Hogyan lehet megfelelni a Horizon Europe publikációkra vonatkozó feltételeinek?
2022.06.14.Mire van szükség?
Mindenekelőtt a Horizon Europe keretprogram által finanszírozott, szakmailag lektorált publikációkat nyíltan elérhetővé kell tenni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a közleményeket, azonnal a megjelenésük után ingyenesen hozzáférhetővé kell tenni egy megfelelően kiválasztott repozitóriumban bármiféle korlátozás nélkül. A nyílt hozzáférés kötelezettségeinek teljesítéséhez megfelelő szellemi tulajdonjogot szükséges fenntartani.
Az azonnali nyílt hozzáférés biztosításának két módja van:
- Helyezze el a publikációját egy repozitóriumban, és biztosítsa a nyílt hozzáférést.
- Tudományos közleményét nyílt hozzáférésű folyóiratban jelentesse meg.
Nyílt hozzáférésű folyóiratban való publikálás esetében is szükséges, hogy a közleményét repozitóriumban helyezze el!
A nyílt tudomány egy olyan megközelítés, amely a nyílt együttműködésen, valamint a tudás és az eszközök szisztematikus megosztásán alapul, a folyamat lehető legkorábbi szakaszában és a lehető legszélesebb körben. Az eredmények megosztása, újrafelhasználhatóbbá tétele és reprodukálhatóságuk javítása révén növelheti a kutatás minőségét és hatékonyságát, valamint felgyorsíthatja a tudás és az innováció fejlődését. Ez megkívánja valamennyi érintett szereplő bevonását.
A kutatók a nyílt tudományt a kutatásuk különböző fázisaiban gyakorolhatják:
- koncepció kidolgozása,
- adatgyűjtés, analizálás,
- publikálás,
- lektorálás.
Ebből is látszik, hogy a nyílt tudomány nem korlátozódik csupán a nyílt hozzáférésű folyóiratokban/platformokon való publikálásra. A megfelelő licenszelés alkalmazásával a kutatók már a kezdeti szakaszban megoszthatják tudásukat, megőrizve a szellemi tulajdonjogot, ugyanakkor fokozva az innovációt és a társadalmi kihívásokra gyakorolt hatást.
Az útmutatónak az a célja, hogy támogassa a kutatókat abban, hogy a nyílt tudomány gyakorlatait beépítsék a Horizon Europe pályázatba.
Vélemény, hozzászólás?