
Nyílt Tudományos Fórumokat tavaly óta szervez a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK) és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) közösen.
Idén Magyarország számos törekvéssel támogatta a nyílt tudomány elmélyítését. Tavaly októberben létrejött az Állásfoglalás a Nyílt Tudományról, amelyhez egyre több intézmény csatlakozik az aláírásával. Az állásfoglalás a létrejöttében értékes munkát végzett a HUNOR munkacsoport korábbi tréningjeivel, amelyek a kutatókat szólították meg és hívták fel a figyelmet a nyílt tudományban rejlő nagyszerű lehetőségekre.
Az V. Magyar Nyílt Tudományos Fórum

Október 25-én online fórum került megrendezésre, melynek témája a magyar nyílt tudományos gyakorlat volt. Mohácsi János (KIFÜ) köszöntötte a résztvevőket majd az Európai Nyílt Tudományos Együttműködés (EOSC) aktualitásairól beszélt. Előadásában kitért az EOSC új dizájn elemeire, a nyílt tudomány monitorozására, valamint az EOSC Fórum tapasztalatiról is beszámolt a közönségnek. Szó esett a májusi EOSC közgyűlés eredényeiről is.
Fazekas-Paragh Judit (DEENK) az Open Access Weekre történő felhívással indította prezentációját, melynek keretein belül globális szinten számos intézmény az ún. „Climate Justice” kezdeményezést ünnepli. Ezt követően beszámolt az EOSC Regionális Esemény tapasztalatairól, különös tekintettel az EOSC szolgáltatásainak gyakorlatban való hasznosulására. Végül az EOSC Strategic Research and Innovation Agenda (SRIA) első szekcióját emelte ki, melynek címe: New Ways of Science.

Az esemény utolsó előadója Chrysovalantis Constantinou (The Cyprus Institute) volt, aki egy létező webalkalmazás segtíségével mutatta meg a fórumon résztvevőknek, milyen előnyökhöz juttatja a kutatókat a NI4OS-Europe projekt. Elsősorban az EOSC szolgáltatások gyakorlati hasznosíthatóságáról beszélt, bemutatta egy adott szolgáltatás on-boardolásának folyamatát, majd a NI4OS Catalogue-ot. A prezentációját a SexEst web-app részletes ismertetésével fejezte be, melynek lényege különböző előrejelzések meghatározása a nemekre vonatkozóan, gépi tanulás (AI) használatával.

Vélemény, hozzászólás?